Ars longa, vita brevis

Paphnutius

Paphnutius

Pozsony 2.

2024. november 22. - Paphnutius

00_4.jpgA modern Pozsony

Pozsony 2.

Októberi pozsonyi csavargásom második részében pont úgy fogom össze-vissza mutogatni a képeket, ahogy egy halom fotóból kikapkodja az ember azokat, amelyek megragadják a figyelmét.

01_32.jpg

Ahoy

Az Ahoy eredetileg egy hajó vagy csónak hívására használt jelzőszó. A középkori angol „Hoy!” kiáltásból származik. Egy időben elfelejtődött, de újjáéledt, amikor a vitorlázás népszerű sporttá vált. De hogyan kerülhetett a cseh és szlovák nyelvbe? Nem tudhatom. Talán egy szláv matróz terjesztette el. Lényeg, hogy sokan használják és szia, szervusz értelemben használják.

02_32.jpg

A pozsonyi buszpályaudvar

03_31.jpg

Hatalmas épületkomplexum a Mlynske Nivy, a pozsonyi buszpályaudvar, amelyre egy modern plázát építettek, csodás dizájnnal, fényekkel, mozgólépcsőkkel és járdákkal.

04_35.jpg

A hétszintes komplexumból ki sem találtam, csak miután megkérdeztem. …és nem én voltam az egyetlen. A városközponttól negyedóra sétára található.

05_33.jpg

Slovenský rozhlas

A Slovenský rozhlas, a Szlovák Rádió székháza, a „fordított piramis” Pozsonyban található. Az épület, amely Szlovákia (akkor még Csehszlovákia) első fémvázas épülete. 20 évig épült, 1963-tól egészen 1983-ig. 2015-ben a nyugati világ is megismerkedhetett vele, mert felkerült a Business Insider azon listájára, amelyen a szocializmus alatt épült legabszurdabb építményeit mutatták meg.

06_29.jpg

Állítólag a formát az indokolta, hogy az elfoglalt alapterület minél kisebb legyen. Az épületet 3 helyi építész, Štefan Svetko, Štefan Ďurkovič és Barnabáš Kissling tervezte. A világon kevés hasonló épület található, pl egy arizonai Tempe városában.

07_28.jpg

Pozsonyban nem található annyi csodás falfestmény, mint pl Budapesten. De én beleakadtam egybe. Nagyon feldobta a környezetét. Méretéhez az alatta parkoló autó ad támpontot.

08_27.jpg

Kék templom

A Kék templom vagy Árpád-házi Szent Erzsébet-templom (szlovákul Kostol svätej Alžbety) Lechner Ödön egyik legnagyszerűbb munkája Pozsonyban. A magyar szecessziós építészet egyik legcsodásabb emléke. Árpád-házi Szent Erzsébetnek van szentelve, de Erzsébet királyné, Sisi szimbolikus mauzóleumaként építették, akit 1898. szeptember 10-én, Genfben, egy Luigi Lucheni nevű olasz anarchista szíven szúrt.

09_19.jpg

A templom építéséhez, X. Pius pápa mellett Ferenc József császár is adakozott. Pozsony-Óváros részében található, Grössling Gimnázium és a mellette található katolikus plébániával és templommal együtt épült és 1913-ban szentelték fel.

10_25.jpg

A Szlovák Nemzeti Színház (Slovenské národné divadlo) régi épülete. A történelmi épület a Csáky György gróf által épített városi színház 1776 óta áll a történelmi színházépület helyén. A mai eklektikus stílusban épült épületet Ferdinand Fellner és Hermann Helmer építészek tervezték, és 1886-ban nyitották meg.

11_16.jpg

A Comenius Egyetem (szlovákul Univerzita Komenského v Bratislave) szlovák állami felsőoktatási intézmény Pozsonyban. Névadója Comenius, Jan Amos Komenský cseh pedagógus és író, „a nemzetek tanítója”. Ő tekinthető az első modern, haladó szellemiségű európai pedagógusnak. Johannes Amos Comenius néven ismeri a világ.

jan_amos_comenius_komensky_1592-1670_amsterdam_rijksmuseum.jpeg

Comenius (1592-1670), Amsterdam, Rijksmuseum

Az egyetem 1919-ben alakult, az alapításról szóló törvény négy karról (jogi, bölcsészettudományi, orvostudományi, természettudományi) tett említést. 1919-ben az orvostudományi kar indult el, két év múlva a bölcsészettudományi és a jogi kar. A természettudományi kar alapítására 1940-ben került sor.

12_16.jpg

Az Óvárosháza Old Town Hall egy 14. századi épületegyüttes Óvárosban. Ez az ország legrégebbi városháza és Pozsony egyik legrégebbi kőépülete, melynek tornya körülbelül 1370-ben épült.

13_14.jpg

A városháza a 15. században jött létre három városháza összekapcsolásával. Itt található Pozsony legrégebbi múzeuma, az 1868-ban alapított Pozsonyi Városi Múzeum, amely egy várostörténeti kiállítást és kínzóeszközök kiállítását tartalmazza. A régi városháza tornyának tetejéről Pozsony óvárosára és környékére nyílik kilátás.

14_13.jpg

Mihály-kapu az egykori négy, a Pozsonyt védő középkori kapu egyike. Nevét a közelében egykor állt, rég lerombolt szent Mihály-templomról és a kapu előtt lévő település nevéről kapta. A „külváros” felől a kapuhoz a barokk Szent Mihály hídon juthatunk el az egykori vizesárok felett. A város középkori erődrendszerének egyetlen épségben megmaradt kapuja. A 14. század végén, Luxemburgi Zsigmond uralkodásához köthetően rakták le alapjait. 1511 és 1513 között magasították, 1753 és 1758 újra átépítették.

15_10.jpg

Ekkor nyerte el mai formáját; azaz ekkor került rá a legfelső nyolcszög alaprajzú ráépítés és az azt koronázó, nagy méretű és rendkívüli minőségű, részben áttört vörösrézzel fedett barokk toronysisak. 51 méter magasságban, a sisak tetején áll a sárkány felett diadalmaskodó Szent Mihály arkangyal szobra.

16_8.jpg

A Pálffy-palota egy barokk stílusú palota Pozsony óvárosában, a Ventúrska utcában. Pálffy Lipót gróf építtette 1747-ben. Érdekes portálja van, domborművel, amely a gróf Mária Terézia császárné seregének tábornoka katonai pályafutását tükrözi. Az ember elsétálna mellette, ha nem tudná, hogy az itt működő városi múzeumban egy képzőművészeti kuriózum található.

17_8.jpg

Matej Krén szlovák képzőművész Pasáž (Átjáró) nevezetű installációja, amely a Pálffy-palotában székelő Pozsonyi Városi Galéria (Galéria mesta Bratislavy) termeiben tekinthető meg. Az instalációt sok világhírű vizualizációs szakember értékelte, a fotókat a leghíresebb képzőművészeti világmagazinok oldalain publikálták. Elnyerte a fődíjat a Promotion of the Arts képzőművészeti világversenyen, melyet az UNESCO szervez Párizsban. Mindenkinek ajánljuk, hogy átmenjen ezen az átjárón, főként a megigéző élmény miatt, ami egy szokásos látogatónál is felejthetetlen.

18_6.jpg

Eme különleges átjáró alkotója könyvek és tükrök segítségével a végtelen tér illúzióját kelti. Matej Krén Pasáž nevezetű installációja a leglátogatottabb alkotások közé tartozik Szlovákiában.

19_5.jpg

A művész 2004-ben ajándékozta a galériának. Azóta is a galéria állandó kiállításának része, és a 20. század második feléből származó legismertebb szlovák alkotásnak számít. Az installáció, amely tükrökből és több mint 12 ezer könyvből áll, a végtelen tér illúzióját kelti. Az itt látható könyvek különböző szlovákiai könyvtárakban lettek kiselejtezve, a mű részeként azonban újból életre kelnek.

20_5.jpg

Grassalkovich-palota /Grasalkovičov palác/

A késő barokk-rokokó stílusú nyári palota. Mayerhoffer András tervezte és építette Mária Terézia királynő tanácsosának, gróf Grassalkovich Antal koronaőrnek, 1760-ban. 1996 óta a köztársasági elnök rezidenciája. Mögötte hatalmas közpark.

20a.jpg

Előtte hatalmas tér, szökőkúttal.

21_5.jpg

A park Grassalkovich-kertként, valamint az Elnöki Palota Kertjeként ismert. Eredetileg francia díszkertnek volt tervezve. Mária Terézia lovas szobra áll benne, továbbá a Fiatalság-szökőkút, melyet a neves szlovákiai szobrász, Bártfay Tibor készített.

22_3.jpg

23_3.jpg

A parkban elnöki fasor is található, ahol minden államelnök a pozsonyi látogatása alkalmával egy kis tölgyfát ültet el.

24_3.jpg

SKY PARK Az újonnan épült negyed nagy, korábban megközelíthetetlen területeket nyit meg, így bővül Pozsony "városmagja".

25_3.jpg

A SKY PARK három 31 emeletes lakóházból, modern városi rekreációs területekből és két irodaházból állt eredetileg, de a felhőkarcoló folyamatosan épülnek és épülnek, mintha egy amerikai metropolist, Párizst, vagy Londont kívánnának utolérni.

26_1.jpg 

27_1.jpg

28_1.jpg

Csak az a gond, hogy azok közel tízmilliós városok, míg Pozsonynak tán fél millió lakosa lehet. Egy biztos: egy eklektikus város épül, fejlődik a szemünk láttára. Meglátjuk, hogy mi lesz belőle, mondjuk 20 év múlva.

29_1.jpg

Források: kép - saját, kivéve Comenius portréja (Wikipédia), szöveg - saját, Wikipédia felhasználásával.

 

Ha kíváncsi vagy az előző pozsonyi posztra ezen a linken megtalálod:

https://paphnutius.blog.hu/2024/10/11/pozsony_942

 

 

 

 

 

 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://paphnutius.blog.hu/api/trackback/id/tr8318737022

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása