Badacsony
2. rész
A párás időben csak felsejlenek Fonyód hegyei
A Balaton-felvidék tanú hegyeit 2 éve járom újra. Első körben a Csobánc, a Hegyestű és a Szentgyörgy-hegy került sorra. Tavaly a Gulács, a Tóti-hegy, majd a déli parton, Fonyód felett magasodó Várhegy következett. Idén újra elmentem a fonyódi Várhegyhez és a Sipos hegyhez, hiszen ezek ugyanolyan vulkáni hegyek, mint a Balaton északi partjától északra találhatók. Akkor még nem volt Balaton, amikor ezek kitörtek. Most márciusban végre sorra került a Badacsony is.
Páholykő kilátóhely
A Kisfaludy kilátó után a Páholykő kilátóhely felé vettem az irányt. Innen tiszta időben jó kilátás van a Tihanyi-félszigetig. Innen meredek lépcsősor vezet tovább. Az egész Badacsonyon nagyon sok lépcső van. Aki idejön lélekben készüljön fel erre.
Egry József-kilátó
Méltán kapott kilátót Egry József (Zalaújlak, 1883. március 15. – Badacsonytomaj, 1951. június 19.) magyar festő. Az expresszionista és a konstruktív stílusok mentén alakította ki egyedi stílusát. A Balaton festőjének is hívják.
Egri József
Badacsony kikötője mellett áll emlékháza és múzeuma, de sajnos nincs egész évben nyitva. Így ez most kimaradt, pedig tervben volt, hogy meglátogatom a túra végén.
A Badacsony, Egri József festményén
Meredek lépcsők és bazalt sziklák kísérnek tovább az úton. Aztán lassan odaérek a Ranolder kereszthez.
A misztikus balatoni látkép
A háttérben Szigliget
Csodás a Balaton így is párásan, szűrt fényben csillogón. Ez a két kép a kereszttől készült.
Tovább haladva a Badacsony nyugati oldalán egy újabb nevezetes kilátóponthoz érünk.
Lassan megérkeztem a Mária Henrietta pihenőpadhoz. Innen rálátunk a szigligeti félszigetre és öbölre.
Bujdosók lépcsője
Az 1936-ban épített, 464 fokból álló lépcsősor a Badacsony nyugati oldalán visz fel a hegyre, Badacsonytördemic irányából. Összehasonlításul a tatabányai Turul szoborhoz 419 lépcső visz fel, amelyek jobban elosztva, tagolva vannak, ezért sokkal könnyebben teljesíthető útvonal, mint ez.
A gravitáció legyőzése nem kis feladat, amíg itt fel, vagy lejön az ember. Én lefelé jöttem. Comb és gerincpróbáló feladat. A szenvedést enyhítik a hatalmas bazalttornyok és törmeléklejtők, amelyek szegélyezik az utat.
Vannak pihenőpontok, amelyeket történelmi személyekről neveztek el, a tetején pedig a Cinka Panna pihenőhely található. Az 1935-ös Rákóczi-emlékév alkalmából kapta a nevét. Az építmény faragatlan bazaltkövekből készül építészeti bravúr és különlegesség.
Innen már szőlők, pincék és nyaralók között visz le a mély löszút Balatontördemicre.
Útközben csodás kilátásban van részünk. A Szentgyörgy-hegy végigkísér utunkon.
Szeretem az útmenti kereszteket. Ez egy különösen szép, régi és fantasztikus, ahogy a Badacsony nyugati oldala előtt áll.
Még egy utolsó pillantás a Badacsonyra.
Forrás:
Természetjáró Magazin
WordPress
Magyar Nemzet
Wikipédia