Pusztatemplom
Somogyvámos
Somogyvámos közelében található Somogy és a Dunántúl egyik legkülönlegesebb romtemploma, a Pusztatemplom. A településről sárga jelzésen, illetve egy részben autóval is járható murvás, majd földúton juthatunk el.
A területen mezőgazdasági művelés folyik. Hol búzát, hol kukoricát termelnek. Azt hiszem kivételes szerencse, hogy amikor odavetett a sors, napraforgót termesztettek és az éppen beérett. Nem lehetne ezt a hatást fokozni. Talán még a teljesen lecsupaszított tarló tudna újabb nézőpontokat mutatni.
Téglából épített, 21 méter magas torony. Talpazata 4 x 4 méteres, szabályos négyszög, amely keresztmetszete a második emelet szintjén nyolcszögletűvé válik, majd fokozatosan gúla formát ölt a tetőrészben. A nyolcszög alakú részen négy félköríves ablaknyílás nyílik a négy égtáj felé.
Kozák Károly régész, a torony építési módjából kiindulva, több hasonló nyolcszögletű torony korabeli történetét tanulmányozva jutott arra a következtetésre, hogy a templom kora gótikus átépítésének köze lehetett a magyarországi Johannita keresztes-ispotályos lovagokhoz, akik a Szent János lovagrendhez tartoztak és a keresztes háborúk során megsérült katonákat ápolták.
Ezt a feltevést megerősíti az a tény, hogy nem messze Somogyvámoshoz, az egykori johannita konvent helyén, Csurgón szintén látható egy hasonló toronytípus.
Egyébként oklevéllel igazolható az, hogy a rend birtokain, a 13. és 14. században több ilyenfajta torony épült, többek között Szegeden, és a délvidéki Aracson és Bácson.
Manapság a torony mellett csak a nyugati fal áll, amelyen jól kivehető a félköríves szentély. A szakemberek nem tudják, kik voltak a templom építői, mi volt a templomot körülvevő, a törökök által elpusztított falu neve. Valter Ilona régész feltételezte, hogy az Árpád-kori Csopak faluhoz tartozott a templom, mivel egy 1229-es oklevél ezt a helyet, ezzel a falunévvel, a fehérvári káptalan birtokaként említi.
Ásatásokat folytatott és felderítette, hogy a romtemplom helyén egy kisebb, félköríves kápolna állt, amelyet valószínűleg a 12. században építettek. Ennek alapjaira húzták fel, kora gótikus stílusban a későbbi, sokkal nagyobb méretű templomot, felhasználva a kápolna északi falát és kibővítve annak szentélyét.
Forrás:
Szöveg - turautak.com, Somogyvámos.környéke.hu, Turista magazin, saját forrás
Fotók - Saját