Szeplőtelen fogantatás katolikus templom
Fót 1.0
Régóta tervben volt, hogy egyszer felkeresem Fótot. Elsősorban a Somlyó hegyre szerettem volna felmenni, ami az Északi-Középhegység első lankáit jelenti, de az is mondhatjuk, hogy a Gödöllői dombság első dombjain járunk. A másik ok, hogy képekről ismertem már fantasztikus méretű és megjelenésű templomukat.
A művelődési ház, a fóti lakosok összefogásával 1932-ben épült a Károlyi István által adományozott telken. A 200 fő befogadására alkalmas nagytermen kívül 5 helyiség áll csoportok rendelkezésére. A Bársony terem különböző képzőművészeti kiállításoknak ad otthont.
Gondviselés Óvoda és csodás domborműve, 1999
Mindenfelé feltűnő falfestmények, Fót nevezetességeivel
Járdafestések
Aztán ahogy belenéztem egy kicsit a település történetébe és hagyományaira, rájöttem, hogy tudatalatti vonzódásom e helyhez nem véletlen. Van itt egy hatalmas kastély, ami a Károlyi családé volt. Ehhez kapcsolódóan egy fantasztikus parkja, egy tórendszer, sétautak. Néhány figyelemre méltó szobor is található a kertben.
Varga Gábor szobra: Vörösmarty Mihály, 1996
Aztán a Vörösmarty emlékek. A költő még egy versében is megemlíti, aminek címe Fóti vers. Ezenkívül Fáy András is a település egy neves alakja volt és a Fóti betyár emléke is a település nevével van nevesítve. Ezenkívül van egy természetvédelmi területe, amely tőzeglápos, tavai, és egy neves szobrász emlékháza is.
Sorra vettem a látnivalókat, míg egy hatalmas felhőszakadás, majd az azt követő tartós eső, tervteljesítésem abbahagyásra késztetett. Ezért vissza kell menjek és egy Fót 2.0 keretében még egyszer felkeresni néhány helyszínt.
Szeplőtelen fogantatás katolikus templom
Fót egyik legismertebb nevezetessége. Ybl Miklós tervei alapján, romantikus stílusban épült 1845 és 1855 között. A budapesti Vigadó mellett a magyar romantikus építészet legjelentősebb alkotása, műemlék.
Károlyi István gróf a családi kastély falán
1845-ben gróf Károlyi István földesúr elhatározta, hogy családi temetkezőhelyül is szolgáló templomot építtet. Az 1845-ben megkezdett építkezés az 1848-as szabadságharc alatt, és utána, 1850-ig, a gróf fogságának idején szünetelt. A templomot 1855. december 8-án, a szeplőtelen fogantatás-dogma kihirdetésének első évfordulóján áldották meg. A homlokzatot a Szeplőtlen Szűz 3 méter magas szobra díszíti.
A Károlyi-kastély Fót város belterületén található kastély, nagy parkkal és számos melléképülettel.
Károlyi megismerkedett az akkor még kevéssé ismert Ybl Miklóssal és meghívta birtokára, hogy készítsen számára terveket az épület kastéllyá alakítására illetve egy katolikus templom építésére; később ő lett a Károlyi család uradalmi építésze.
Az 1840-es években zajló építkezések során tervei alapján nyerte el a kastély jelenlegi formáját és stílusát. Az Orbán kormány a az itt található gyermekotthont megszüntette. Siralmas, ahogy az élet kihalt innen.
Varga Gábor - Kútszobor, 1997 a kastélykertből
Ispánki József -Nevelőnő gyermekkel, 1964 című szobra emlékeztet arra az időre, amikor még a gyermekekért volt ez az egész, nem egy befektető vár itt valami haszonért, kezeit dörzsölgetve.
Csodás részletek a kastélyparkból
Fáy-présház
A Fáy-présház a történelemben is jelentős szerepet töltött be. Vörösmarty Mihály, Kossuth Lajos és Deák Ferenc gyakran ellátogatott ide. Ma étterem működik benne.
Legenda a fröccs eredetéről
„A vendéglátó gazda ünnepélyesen közölte a hosszú asztalt a szőlőskert közepén körülülő vendégekkel, meglepetés is következik.” A nagyhírű természettudós, Jedlik Ányos hozta magával legújabb találmányát.
Át is adta a szót, át is vette Jedlik a közlést. Elmondta, hogy ő ugyan nem iszákos fajta ember, de ebédhez és vacsorához szívesen megiszik úgy egyiccényi akár piros, akár fehér szeszes italt. Csak az a baj, hogy a bor csípi a nyelvét és karcolja a torkát. Jó lenne, ha kevesebb alkohol volna benne. De hát egy természettudósnak semmi sem lehetetlen. Aki feltalálta a dinamót, az azt is ki tudja találni, hogyan lesz a borból gyengébb, de mégis könnyű ital?
Kilátás a Fáy présház környékén
Tehát a szeszes italt keverni kell a vízzel, de ez így nem elég jó, ezért a vízbe szénsavat is kell vegyíteni. Nos ő kitalálta és elhozta a kitűnő házigazdának kitűnő szüretére.
Tessék megkóstolni.
Vörösmarty volt az első vállalkozó. A tudós fizikus egy hosszú poharat félig töltött borral és varázspalackjából belefröccsentette a szénsavas vizet. A feltaláló az újféle ital felé mutatott és mondotta – Íme a spritzer. Vörösmarty felemelte a poharat és azonnal átkeresztelte: – Spritzer? Ez túl németes. Jobb és magyarosabb, ha fröccs a neve. – És magasra emelte a habzó poharat.
Erre már a többiek is töltötték és vegyítették az italt. Fel is álltak és végig koccintottak. Ittak is tovább, de Vörösmarty leült, papírt vett elő… ő pedig néhány sort írt, felállt, és kezében a papírossal olvasta a sebtében készülő vers első sorait:
Fölfelé megy a borban a göngy;
Jól teszi.
Tőle senki e jogát el
Nem veszi …
A vendégsereg felállt és tapsolva ünnepelte a költőt, aki ily gyorsan megverselte a legújabb pohárköszöntőt …”
(Hegedűs Géza: A világmindenség első fröccse)
Vörösmarty-kunyhó
Fóti Betyár
- szeptember 20-án avatták fel Koltai László fafaragó alkotását, a Fóti Betyárt.
Sokan hallottak már róla, de ő nem volt betyár. Andi József Lászlónak hívták, aki a fóti, hagyományos szüreti fesztiválok felvezetője volt. Itt annyira szerették, hogy szobrot is emeltek tiszteletére. Nem is akárhol, hanem a környék legikonikusabb helye, a Fáy présház kertjében. Andi József László Fóton végezte az általános iskolát, majd szobafestőnek tanult. A fóti szüreti lovas felvonulás 1961-es újraélesztésénél már ott találjuk a 15 éves ifjoncot.1980-ban átvette a szüreti mulatságok szervezését.
Az ember nagyságú faragott szobor. Süveges kalapjában, sarkantyús bocskorban lép be épp a kapun. Fokos a jobb kézben, kés a balban, a hátán tarisznya és pipatartó, valamint az elmaradhatatlan ostora.
Ahol sikerült a felhőszakadást átvészelnem
Bár Fót egy kis település, mégis 4 vonatmegálló helye van. Odamenet a jellegtelen Fót állomáson szálltam le, de visszaúton a Fótújfalu nevű megállóban. Ott találtam ezeket az ötletes falfestéseket:
Mivel a Somlyó hegyre, a Csörsz árokba, a tavakhoz, és a szobrász emlékházba nem juthattam el az időjárás miatt, visszatérek, tehát ősszel Fót 2.0 következik
Forrás:
Szöveg - Fáy Présház étterem honlapja, GlobalMedia, Hegedűs Géza: A világmindenség első fröccse, Wikipédia, Köztérkép, saját szövegek
Fotók - Saját