A Gellért -hegy, az év utolsó napján
2024 utolsó napján is sikerült egy Gellért-hegyi sétával zárni az év túra- és kirándulás szezonját. Ilyenkor a Szent-Gellért térről indulva felmegyek a Szabadság-szoborig, majd a zöld jelzést követve végig egy panoráma úton a Szent-Gellért szoborig, ahol északi irányba fordulva a Filozófiai kertig megyek. Ott újra megcsodálom a fantasztikus szoborcsoportot, ahol a világvallások és nagy gondolkodók társaságában lehetek.
A Filozófiai kert
Szent - Gellért szobra
Kicsit arrébb, talán 50 méterre pedig Buda királyfi és Pest királykisasszony kézfogását látom a Duna felett, miközben a budai dombok és a pesti síkságból kiemelkedik a csodás világváros, a mi Budapestünk. Akkor a Kőműves lépcsőnek keresztelt lépcsősoron lesétálok a Krisztina körútra, jó kilátással a Budai vár egy részére, majd a Déli pályaudvarra sétálok, vagy villamosozom. Most az utóbbi történt, mert az idő kellemetlen, szmogos volt.
A Kőműves lépcső
Sétaút a zöld jelzésen
Tehát az idő nem volt ideális. 2 és 3 évvel ezelőtt kora tavaszi idő örvendeztetett meg, tavaly hasonlóan hideg egy kicsit, mint most, de tisztább, mint idén. Most ködös, párás hideg, némi széllel. Ám ez nem nagyon zavarta azt a számos kirándulót, akik a szilveszteri este előtt még jártak egyet a hegyen. Sokan zarándokoltak fel a Szabadság-szoborhoz, ami már két éve nem látogatható. Még idén sem.
Még folyik a találgatás, hogy raknak-e keresztet a szobor talapzatára, vagy nem. A kerítésen bekukucskálva úgy láttam, hogy nem. De nem mernék rá megesküdni. Úgy gondolom felesleges. A Szabadság-szobor a szabadságot szimbolizálja mindenki számára, legyen az hívő, vagy ateista. Egyébként ott a nagy kereszt a hegyen, a Sziklatemplom feletti sziklán. Mindenhonnan látszik. Aztán ott a kereszt a hegy másik oldalán is, az Erzsébet-híddal szemben, Szent-Gellért püspök kezében.
Igazi kavalkád az itt található szobrok kínálata. Eklektikus. Csak gondoljuk bele. A metróból feljövet Yoda! Aztán meglátom a monumentális Gellért Hotelt, a Corvinus egyetem történelmi épületét és Cseh Tamás szobra fogad mindjárt a lépcső tetején.
Cseh Tamás szobrát 2021, júliusában fotóztam!
Kicsit arrébb a látom a hegy erre mutató arcát a Sziklatemplommal és a felette tornyosuló hatalmas keresztet.
Gellért Hotel
De a templom mellett Szent István királyuk lovasszobra fogad. Mögötte a Szabadság híd zölddel, örök fotótémát adja turisták százezreinek.
Szent István szobra a Szabadság híddal
Aztán a zöld sáv jelzésen haladva, még vissza-vissza tekinget az ember, de félúton már az Erzsébet híd köti le a figyelmet és már oda is értünk a hatalmas Szent-Gellért szoborhoz.
A filozófusok felé haladva csodás villák mellett visz az út. Talán a legszembetűnőibb a Hegedűs villa, mert azt a városból is látni, akár egy középkori vár. Eredeti nevén a Schoch-villa. A XX. század elején épült és egy olasz épület másolata. A Genovában, 1903-ban épült Castello Türke nevű villára kísértetiesen hasonlít.
A Hegedűs-villa
A Szabadság híd a nagy kereszttel
Saját fotók és szöveg.