Kilátás a Špilberk várból
A földalatti Brno 1. rész
A Kapucinusok múmiái / Szent Jakab templom csonttároló pincerendszere
Brno Csehország 2. legnagyobb városa. Csehországon belül létezik a történelmileg különálló terület, a Morva Őrgrófság. Lakossága 400 ezer fő. Csodás város, teljesen felújított, Pozsonynál nagyobb és egységesebb képet mutató belvárossal
Kilátás a Denis parkból
Egyszerűen felosztva a látnivalókat van a föld feletti és a föld alatti Brno. Ebben a posztban a földalatti Brno-t ismerjük meg, mert ez a város nagy különlegessége. Sok felszínalatti látogatható hely van, ezért még ezek között is válogatni kell, mert minden nem fér bele az időbe és belépőt is kell mindenhol fizetni.
Zelný thr - A Káposzta-tér
Van egy labirintus a város legfontosabb tere, a Zelný thr alatt. Ezt én nem látogattam meg. Vannak kripták a nagyobb templomok alatt. Ezeket is kihagytam két kivétellel. Van több bunker is, amelyeket a háborúk túlélésére építettek. Ezekből a legnagyobbat kerestem fel. …és vannak a kazamaták a vár alatt, amely évszázadokig börtönként működött.
A Kapucinusok Szent Kereszt temploma (Kostel Nalezení svatého Kříže)
Ezen a kiránduláson felkerestem a Kapucinus templom 40 mumifikálódott holttestet bemutató kriptáját, a Szent Jakab templom alatti osszáriumot (csonttároló pincerendszer), Špilberk vár – kazamatáit, amelyet a nemzetek börtönének hívtak évszázadokig és a 10-Z Bunkert, amely atomcsapás elleni védőhely volt 300 kiválasztott vezető és családtagjaik számára.
Trenck Ferenc báró múmiája
Merüljünk hát a város bőre alá, testének mélyére, egy különleges, zárt világba, amiről mit sem sejtenek a város utcáin sétálók.
A Grimm család fejének múmiája
A Kapucinusok Szent Kereszt temploma
Kostel Nalezení svatého Kříže)
1648 és 1651 között épült, barokk stílusú. Fő nevezetessége, a kriptája. A kriptában eredetileg 153 szerzetes és 50 polgári jótevő, mummifikálódott és összezsugorodott teste nyugodott.
Egy fiatal hölgy múmiája
Nagyjából 40 látható. Időközben a többi test elporladt. A maradványokat összeszedték és ugyanitt egy osszáriumban, csontkamrában helyezték el. 1656 és 1784 között temették ide a testvéreket és jótevőket. A mummifikálódás oka, a kripta klímája és szellőzőrendszere.
Szerzetesek múmiái
Érdekesség, hogy ebben a korban, pontosan ilyen építési módszerrel és szellőző rendszerrel 24 kapucinus kolostor épült Csehországban, de ez a mummifikálódás csak itt jött létre! Az üvegkoporsókban tehetős polgári családok tagjai fekszenek, akik támogatták a rendet. Például a Grimm család.
Trenk báró, múmiája az első képen
Az egyik üvegkoporsóban Trenck Ferenc báró (1711–1749) pandúrezredes tetemét is megtekinthetjük, aki a hírhedt Špilberk várban (erről még lesz szó a következő posztban!) raboskodott és halt meg. Jókai Mór: A két Trenk című regényében ő a „magyar Trenk”.
Szerzetes múmiák
A szerzetesek a 19. századtól vezettek már le ide embereket, mert nem csak temetőnek, emlékhelynek, hanem elmélkedésre alkalmas térnek tartják.
„Memento mori” – emlékezz a halálra! Létünk sérülékeny buborékhoz hasonló, eltűnik elillan, mielőtt bármit is láthattunk volna a világból. Erre figyelmeztetnek a kapucinusok!
A belépő 120 korona. A kasszánál kérhetünk magyar nyelvű ismertetőt.
Szent Jakab templom csonttároló pincerendszere
Szent Jakab templom már a 13. századtól működik. Ekkortól kezdték a templom közelében temetni az elhunytakat. A temető középkori városfalon belül helyezkedett el. A hely véges volt, ezért 12 évvel a temetés után a sírokat felnyitották és a csontokat földalatti kamrákba tették.
Így folyt ez évszázadokon át. A sorozatos pestis és kolera járványok miatt a pincerendszert folyamatosan bővíteni kellett a 17.-18. században.
II. József higiéniai okokból megszüntette a temetőt és az alatta lévő kripták és csonttárolók betemetésre kerültek. Sírkövekkel borították a területet. Ezután a csonttárolók hosszú időre elfelejtődtek.
2001-ben kezdődött a kápolna felújítása. Ekkor észlelték, hogy sok csontmaradvány kerül elő a földből. Ezért kamerákat küldtek 4 méter mélyre fúrt lyukakba és arra a következtetésre jutottak, hogy rengeteg csont van a föld alatt, gyakorlatilag Brno belvárosában.
Ekkor feltárták a helyet és a megtalált csontokat 50 ezer ember csontvázaként azonosítottak. DNS vizsgálattal sok korábban élt helyi nevezetes embert tudtak azonosítani.
A járatokat kitakarították, a leleteket fertőtlenítették és csontokból megépítették a mostani osszáriumot. Bnro e bizarr látnivalója Európa második legnagyobb ilyen létesítménye a párizsi után.
A belépő 160 korona. A kasszánál kérhetünk magyar nyelvű ismertetőt.
A következő bejegyzésben már nem a vallás, hanem a történelem földalatti nevezetességeit nézzük meg. A Monarchia legnagyobb börtönébe és egy atombunkerbe látogatunk el.
Egy börtöncella
10Z atombunker
folyt. köv.