Húsvéti hangulat, Namesti Svobody
Séta Brnoban
A városi túra 3. része
Brno hangulatos szép város. A belvárosának utcáin színes villamosok közlekednek, a külső területeken pedig trolibuszok. Személygépkocsi csak a főbb utakon van, csupán szolgáltatók, karbantartók autóit, kisbuszait láttam. Az utak egy szintben vannak, macskakövesek és nincsenek járdák.
Húsvéti életkép, Namesti Svobody
Még a forgalmas, autók uralta utakon sem gyakori a zebra és alig van lámpa, ami segítene az átkelésben. De ez nem probléma. Mindenki megy, ahogy tud. Nem idegesek a sofőrök és a villamos elől is rutinosan tér ki az ember.
A város fő ütőere a vasútállomástól a főtérig vezető Masarykova utca, ill. folytatása a Česká ulica, ezen a tengelyen korzózik a legnagyobb tömeg, itt találjuk a legtöbb üzletet, vendéglátóhelyet. Az impozáns főtér, a Námӗstí Svobody mellett a piacként is működő Zelny trh számít a város legfrekventáltabb terének.
Szent Péter és Pál székesegyház a Špilberk várból
A Szent Péter és Pál-katedrális a történelmi belváros délnyugati szélén lévő Petrov-dombon. Általában ezt keresi fel az a látogató, aki először veti ide a jó sorsa.
Képe megtalálható a cseh tízkoronás érmén. Helyén a 11-12. században épült egy román stílusú kápolna. A 13. század végén már bazilika állt itt. Aztán korai gótikus stílusban újjáépítették. A harmincéves háború idején (1618-48, itt 1645!).
Egy legenda szerint a svéd Lennart Torstenson csapatai hónapokig ostromolták a várost és végül egy végső rohamot intézett a falak ellen, megfogadva, hogy ha délig nem járnak sikerrel, akkor elvonul.
Az összeomlás szélére kerülő védők 11 órakor megkongatták a katedrális harangjait és a támadók visszavonultak. Azóta mindig 11 órakor harangoznak a templomban.
A Denis parkban látható a középkori falrendszer megmaradt darabja. Ezt a díszes építményt ennek jelzésére emelték
A Petrov-dombon fekvő Denis-parkból remek a kilátás. A parkban szökőkút és a Napóleon elleni 1818. évi győztes csatára emlékeztető obeliszk van.
Špilberk vár(németül: Spielberg).
A vár sáncairól lenyűgöző a panoráma Brno városára és a Szent Péter és Pál-katedrálisra. , amelyben a Brno-i városi múzeum (Múzeum města Brna) is helyet kapott.
A vár nagy udvarán látható 119 méter mély kút és a 15 harangból álló harangjáték. Kellemes emlék marad, hogy amikor kiléptem a nyomasztó katakombákból, majd a témát tovább kifejtő vármúzeumba (Brno-i városi múzeum / Múzeum města Brna) a harangok Elvis Presley Love Me Tender című dalát játszották.
A vár múzeum legszebb terme a barokk stílusú patika
A várról és a földalatti katakombákról részletesen olvashatsz a Földalatti Brno 2. rész című blog bejegyzésben.
Szent Jakab-templom (Kostel svatého Jakuba Staršího)
Késő gótikus háromhajós csarnoktemplom, Brno központjában, a (Jakubské náměstí) található. Csehország egyik legnagyobb jól megőrzött gótikus temploma. A torony magassága 94 m.
Története a 13. század elején kezdődik. A templomot német lakosok számára alapították.
A templom alatti földalatti katakombákban található egy rendkívül nagy osszárium körülbelül ötvenezer ember maradványait rejti, különleges elrendezésben, restaurált, fertőtlenített és építészetileg figyelemre méltó módon. A katakombák, ami a legnagyobb Európában a párizsi katakombák után.
Az osszáriumról részletesen olvashatsz a Földalatti Brno 1. rész című blog bejegyzésben.
Kapucinus kolostor
A brünni kapucinus kolostor 1648-51-ben épült korai barokk stílusban és kapucinus rend jellegzetes egyszerű szellemében. A homlokzaton három ablak van, a portál felett pedig egy mozaik látható, amely Szent Ferencet ábrázolja, amint a madaraknak prédikál. A testvérek ma is itt tevékenykednek, egy rövid 1950-90 közötti megszakítással. A 18. században a kolostort bővítették.
A kapucinus templom kriptájába 1780-ig a pincébe temetkeztek. Az itteni holttestek a speciális körülmények miatt mumifikálódtak.
Minderről bővebben olvashatsz a Földalatti Brno 1. rész című blog bejegyzésben.
Régi Városháza
Brno legrégebbi világi épülete a régi városháza. Tornyának tetejére 173 lépcső vezet és 63 méter magasról nézhetünk körül, belépődíj fejében. A belváros egyik legfigyelemreméltóbb történelmi épülete.
A bejárat díszes kapuja felett 5 torony látható. Anton Pilgram kőművesmester építette 1511-ben. A középső torony, hullámosra sikeredett. Állítólag nem fizettek rendesen a mesternek, ezért bosszúból csinálta hullámosra, mintha egy kukac bújt volna bele.
Ahogy áthaladunk ezen a kapualjon a plafontól egy kitömött krokodil alatt haladunk el. Ezt hívják a Brno-i sárkánynak. Ez egy fura ajándékként érkezett ide, persze ehhez is kerekítettek valami legendát. Van itt még múzeum is, amit Anton Pilgram kőművesmesternek rendeztek be.
Zelný trh. – Káposzta piac és szobrai
A Zelný trh a város leghangulatosabb tere. Délutánonként nyugágyakat tesznek ki és azokon bárki megpihenhet. Én is így tettem.
Parnasszus-kút, 1695 Brno legjelentősebb barokk szoborcsoportjának elhelyezéséhez nyújt művészi hátteret. (A kút allegorikus szoboralakjai elszigetelt példái a barokk naturalizmusnak). A tér közepén álló Parnasszus-kúton álló három allegorikus alak: a három ősi birodalmat: a Babilóniai, a Perzsiai, és a Hellén birodalmat jelképezi. Az északnyugati sziklán Babilónia jelképe: bal lábánál koronával, jobb kezében jogarral, alatta egy szárnyas oroszlán. A sziklabarlangot ábrázoló Parnasszus-kút tetején (a legyőzött gonoszt jelképező sárkány felett) Európé szobra áll, kezében jogarral.
Nemzeti Színház, Brno - Reduta Theatre
Wolfgang Amadeus Mozart 2008,
1767-ben, a fekete himlő elől menekülve Bécsből Brnoba utazott a Mozart család. A 11 éves Wolfgang Amadeus Mozart és nővére is megbetegedett, de betegségük nem volt halálos. 1767. december 30-án játszott a kormányzó előtt, a mai Redutában. A szobor Mozart látogatására emlékeztet.
Szentháromság-oszlop A tér nyugati bejáratánál áll. A régi zöldségpiac nyugati bejáratánál 1729-ben állították fel a Szentháromság-oszlopot. A barokk szoborcsoport Antonin Schweigel munkája. A középkorban ezen a helyen egy pellengér állt, ahol a bűnözőket szégyenítettek meg. Az oszlop tetején az Atya, Fiú és a Szentlélek van elhelyezve, az oszlop elején Szűz Mária, a hátsó részén Nepomuki Szent János látható, két oldalát egy-egy angyalszobor díszíti. Az oszlop mellett két különálló talapzaton áll Szent Constantinus és Szent Primitív szobra.
Négy mamlasz 1902. Náměstí Svobody Brno főterének egyik jellegzetes ötemeletes épületének homlokzatát négy elgyötört és elfáradt kifejezésű Atlasz tartja. A palotát 1901-02-ben építtették. A szobrász érzékeltetni szerette volna az épülettartó titánok erőlködését, és olyan bamba arcúra formázta a négy alakot, hogy a mamlasz ragadványnév rajta maradt a házon, és ezzel Brno főterének jellegzetes látványosságává tette az épületet.
Pestisoszlop, Barokk stílusú pestisoszlop 1679-ből
Óramű
Ennek az órának a története is a svédek ostromára és a 11 órás harangozásra utal. Ezért minden nap 11-kor elindul a dildo alakú szobor belesében egy pingpong labdánál kisebb márványgolyó és a szobor testén lévő 4 nyílás valamelyikén kipottyan belőle. Erre aztán turisták vadásznak. Advent idején óránként díszített üveggolyók kaphatóak el.
Egy másik legenda szerint azért márványgolyó, mert a svédek tábornokát Lennart Torstenson generálist, egy éjfélkor kilőtt márványgolyó tudja csak elpusztítani.
Bátorság lovas szobor A Szent Tamás-templom előtti téren áll, Jaroslav Róna alkotása 2015-ből. Egy morva őrgrófnak állították, aki jelentős itteni történelmi személyiség volt. 8 m magas, 4 t súlyú, bronzból készült. Jelentős műalkotásnak tartom. Kubista stílusjegyeket ötvözi a historizáló történelmi stílust is magában hordozza.
Szent-Tamás tmeplom, Moravské náměstí
A város kezdetben vegyes érzelemmel fogadta. Don Quijote és Zsiráf gúnynevet is kapott. A Szent Tamás templom eredetileg késő gótikus stílusban épült és jelentősen megrongálódott a svéd csapatok ostromakor.
Az igazlelküség szobra
Tán kubista jegyeket mutató modernista szobor egy hatalmas kockát próbál felemelni. Nehéz küzdelmet folytat. A háttérben a Bíróság épülete található. Ez egy Justícia-szobor. A talapzaton elmosódott felirat: „SPRAVEDLNOST”, aminek a jelentése igazság. A szobor az igazság megtalálásának a nehézségét fejezi ki, Reménykedünk és hiszünk a sikerben.
Mercury Fountain Kapucinské náměstí
Számtalan étterem és söröző van. Az utcákon díszes büfékocsikból árulnak kávét, fánkot, szendvicset, italokat, van amelyik hangos zenével növeli a hangulatot. Ám ez Csehország, itt a főszerep a söré, a csapolt söré, főleg a Pilsner Urquell-é, amely véleményem, szerint a világ legjobb söre. Nagy habbal csapolják, a habot is érdemes megkóstolni, mert nagyon zamatos.
Fontos jellemzői az igen magas komlótartalom és a tartós habkorona.
Padowetz original restaurant, Pilsner Urquell, Masarykova
A pilseni aranyszínű, illatos, virágos bukéval rendelkező, lágy és elegánsan száraz, komlós utóízű világos sör, amelynek alkoholtartalma 4-5%. A Pilseni sör 1842-ben született a csehországi Pilsenben.
Kapucinské náměstí
Fő alapanyagai a lágy víz, a komló, a maláta és a sörélesztő. Az alsó erjesztésű sörök közé soroljuk. Az erjesztés viszonylag alacsony hőfokon történik. Jellemző, hogy főzéshez a komló meg nem termékenyített nőivarú virágát használják.
Starobrněnská
Egyébként a sör nem olcsó. Egy korsó csapolt sör 60-70 korona, amit 18-19-el kell szorozni. De a sörözők mégis mindig tele vannak. Egyébként a csehek átlagfizetése sokkal magasabb a magyarokénál, legalább 40 °%-al. A sörözőkben enni is szoktak, főtt csülköt, beefsteaket, steaket, disznónyakat knédlivel és vadasmártással.