Adalékok a haiga megértéséhez
A haiga a japán festészet egy formája, mely magába foglalja a haikai művészetét is. A haigák hagyományosan haikuköltők munkái és gyakran a haiku versek velejárói. Csakúgy, mint a versek melyekhez társulnak, a haigák is egyszerű szerkezetűek, gyakran a mindennapi élet alapos megfigyelésein alapulnak. A képek nem csupán kiegészítői ezen verseknek, mélyebb jelentést, az érzések és az érzelmek jobb megértését szolgálják. Manapság inkább az a jellemző, hogy a haikukat más művész által alkotott képek, főleg fotók keltette inspirációk hatására írják.
A haiku, avagy haikai a japán költészet egyik jellegzetes versformája. Rendkívül szigorú, alakilag kötött verselés. Nagyon erős zeneiség jellemzi. 17 morából, (magyarban szótagból) épül fel. A mora a magyar nyelvben a legkisebb egység. Egy ütem. Az időmértékes verselésben a szótagok időtartam-alapegysége. Verstani értelemben egy rövid szótag időtartama, egy hosszú szótagé pedig két mora.
A sorok felépítése: első sor 5, második 7, és a harmadik 5 szótagból áll. Csattanóval záródik. A haiku nemcsak versforma, hanem egyben műfaj is.
Például a fent publikált haigához a következő haikut írtam:
lelkemben rejtem
hidd el! sokkal több az, mint
mit arcom mutat
(Haiku Tatsumi Shimura képéhez)
Tatsumi Shimura
(1907-1980)
Az egyik legkedveltebb japán művész. Képeinek témája a tradicionális viseletben ábrázolt, kimondottan szép és érzéki nők. Képei rendkívül keresettek és ritkán kaphatók. Az árfolyamuk jelenleg 1 000 – 1 600 $.