Puchberg am Schneeberg Alsó-Ausztria Industrieviertel régiójában fekszik a Schneeberg-északkeleti lábainál. A mezőváros Bécstől 82 km-re délre, Bécsújhelytől 30 km-re nyugatra található a B26-os főút mentén. Tőle nyugatra magasodik a Schneeberg 2076 m-es csúcsa.
Puchberg am Schneeberg, Alsó-Ausztria kedvelt üdülőhelye volt a fővárosból érkező vendégeknek, egyben a Schneeberg felfedezésének központja. Ma is őrzi 19. századi báját és hangulatát. Lakóinak száma 2019-ben 2706 volt.
Története: Az ősidőkből kőbalta és bronzkori tőr került elő. A római korból, a mai Bécsbe vezető római út ismert, amely összekapcsolta Pannónia és Noricum tartományokat. Az úton gabonát, sót és bort szállítottak. A középkor elején épült a puchbergi vár és a 19. századig használatban volt. 1488–ban Mátyás elfoglalta. A vár a 16. század elejéig magyar uralom alatt maradt. A törökök Bécs második ostroma során 1683-ban elfoglalták és elpusztították.
1679 a pestis elérte a szomszédos községeket, de megkímélte Puchberget. Kevésbé szerencsés volt Puchberg lakossága 1713-ban, amikor fát és szenet szállító fuvarosok behurcolták a betegséget. 102 ember halt meg.
A puchbergiek a Schneebergre menekültek és táborban vészelték át a járványt. A csapás óta évente Szentháromság ünnepén a Mariahilfbergre tartó szervezett zarándoklaton emlékeznek meg a történtekről.
A napóleoni háborúk idején 1805-ben és 1809-ben kisebb francia csapatok állomásoztak itt. A fegyverszünet idején 1809-ben 306 lovas 18 napig tartózkodott Puchbergben, akiknek ellátása a helyi lakosság kötelessége volt. Ezen időszakban harcra nem került sor.
Ferdinand Bürkle volt az első hegymászó, aki meghódította a Schneeberget. A településről hírt vittek a romantika időszakában a helyiségről született útleírások, így Schultes vagy Franz Xaver Embel beszámolói.
Edmund von Neusser orvos 1900-ban villát épített operaénekes kedvesének - Paula Marknak - házasságkötésük alkalmával. A településen számos közismert osztrák személy épített nyaralót, vagy telepedett le
A fogaskerekű Puchbergből kapaszkodik fel egy nagyjából 10 km-es, igen meredek szakaszon a Hochschneebergre, a felső állomásra. 1223 méter szintkülönbséget kell leküzdenie. Építést Leo Arnoldi építőmester irányította és 1902-ben Ferenc József tette meg vele az első utat, egészen a hegy tetejére.
1897-ben adták át a vasút 1934 méter magasan fekvő, Baumgartnerig tartó első szakaszát. Minden szerelvény megáll itt, pontosan 5 percre. Itt a Buchtelhüttében 3,5 euróért bárki megkóstolhatja a szilva és baracklekváros, frissensült buktákat.
Nostalgie Dampfzug, a nosztalgia járat. Eredeti gőzössel is fel lehet jutni a felső állomásra. A gőzös 90 perc alatt kapaszkodik fel és 70 perc alatt ereszkedik le. A jegy ára 8 euróval több a normál jegyár. A gőzös június elejétől szeptember elejéig közlekedik, de ezzel átélhetjük Ferenc József, több, mint száztíz évvel ezelőtti utazását.
A fogaskerekű vasút, a Schneebergbahn Puchberg am Schneeberg első számú nevezetessége. Egyben számos túra indulópontja. Elsősorban a fogazott sínek miatt. Ezek teszik lehetővé, hogy a vonat a meredek pályán is biztonsággal kapaszkodhasson azokon a pontokon is, ahol a szokásos súrlódásos hajtás esetleg megcsúszna.
Bár ennek a vasútnak a megépítése nem okozott akkora nehézséget, mint a maga korában bravúros teljesítménynek számító semmeringi vasúté, azért a Schneebergbahn fogaskerekű vasútja is nagyon különleges. A táj pedig lélegzetelállító...
A Bécsújhely–Puchberg vasútvonalat, a Schneebergbahn-t 1897. április 14-én nyitották meg. Ehhez csatlakozott a puchbergi állomásról a Schneebergre induló fogaskerekű vasútvonal, amelynek első szakaszát 1897. május 31-én, míg az utolsó hegyi szakaszt 1897. szeptember 25-én adták át. A 9,7 km –es fogaskerekű vasút Ausztria leghosszabb ilyen létesítménye, a végállomás 1795 m-es tengerszint feletti magasságával Ausztria legmagasabban fekvő vasútállomása. A fogaskerekű vasút fontos szerepet töltött be a turizmus fejlődésében is. 1899-ben csillagvizsgáló épült a hegyen.
A Salamander Zug (szalamander mintázatú vonat) április végétől november végéig közlekedik, de csak naponta ötször, felfelé 9:00 és 15:30 óra között. Egyirányú, szakasz és retúrjegy is kapható, ez utóbbi 37 euró, de vannak különféle kedvezmények is. Puchbergtől a Hochschneebergig 40 perc az út, ugyanennyi vissza is.
A hegy, a gyógyító klíma és a csodálatos táj mindig is vonzotta az embereket – uralkodókat, tudósokat, költőket, zeneszerzőket vagy gyárosokat – így Puchberg már a császári időkben is híres gyógyüdülőhelynek számított.
A felső végállomáson üzemelő hütte, nemcsak ételt és italt kínál a vonaton érkezőknek és a hegyről visszaérkezőknek, hanem tárgyi emlékeket bemutató kis múzeum is.
Sebestyén-vízesés (Sebastianwasserfall) a Vízesés-útvonal (Wasserfallweg) mentén található. Gépjárművel egy parkolóig lehet felmenni, onnan rövid sétával fedezhető fel a vízesés. A vízesés lábánál vendéglő (Wasserfallwirt) működik.
A vízesés mintegy 40 méter magas.
Szent Sebestyénről kapta a nevét. A pestis járvány idején hozzá imádkoztak az emberek. Állítólag a forrásból ivók megmenekültek a ragálytól. Ezért nevezték el róla a vízesést.