2019. 11. 02. A Római fürdő vízesése
A Bakony talán leglátványosabb, vadregényes sziklaszorosa a Római fürdő. A Gaja-patak nem sokkal forráshelye után Bakonynána térségében találkozik a Keleti-Bakony sziklarengetegével.
Római fürdő
Az elmúlt bő egy évben, kétszer sikerült eljutnom a Római fürdőhöz. A túrán készült több, mint 250 fotóból készült ez a válogatás.
A vízesés megközelítése
Bakonynána déli végén csatlakozhatunk rá a kék sávra, a vendégház mellett vezet el az út, majd egy kis fahídon átkelve, a Gaja feletti hegyoldalba vágott úton, az egyre vadregényesebbé és szűkebbé váló völgyben.
A jelzésről letérve szűk ösvény vezet végig a patak partján. Az utat kidőlt fák nehezítik, de a látvány miatt itt érdemes menni és nem a jelzett úton
A jelzésről letérve szűk ösvény vezet végig a patak partján. Az utat kidőlt fák nehezítik, de a látvány miatt itt érdemes menni és nem a jelzett úton
Ekkor érjük el a Római fürdő előtti nagy tisztást az erdei pihenőhellyel. A szalonnasütőhelytől a patak partján vezet az út a Római fürdő sziklaszorosához.
Ha csapadékos időben megyünk, már távolról hallani a vízesés jellegzetes zaját.
A jellegzetes medencék
Sok kisebb zúgó mellett egy nagyobb vízesés is kialakult itt. A víz eróziós munkájának köszönhetően, medencék alakultak ki a patakmederben, Olyanok, hogy akár fürdőzésre is használhatóak, innen a Római fürdő elnevezés. A patak Jásd irányába folyik tovább megkerülve a Tési-fennsíkot.
A vízeséstől jobbra, a patak déli partján vezető meredek, csúszós ösvényen a Savanyú Jóska-barlang 12 m hosszú, 2 m magas járatához kapaszkodhatunk fel.
Savanyú Jóska-barlang Nem saját fotó!
Évmilliók alatt mély szurdokvölgy keletkezett, hatalmas, kockaszerű sziklatömbökkel határolva
A gombák jól érzik magukat itt
Agyra hasonlító fakéreg-elváltozás
A barlang fölött folytatva utunkat, erdei ösvény vezet egy pihenőhelynek kiépített tisztáshoz, ahol a Vadalmás forrás is van. A kék forrás jelen érjük el.
Innen visszafordulhatunk, és a piroson, egy kényelmes földúton haladunk Bakonynána felé, vagy rácsatlakozva a kékre a patak másik oldalán térünk vissza. Mindegyik látványos.
A megszelidült Gaja
Ha továbbmegyünk, a piros forrás jelet követve, hamar elérjük a piros sávot és eljuthatunk a látványos Csepegő árok tanösvényhez, majd a piros sáv jelet követve a Tési-fennsíkra jutunk. Itt a műemlék szélmalmok látványa fogad. De ezekről az 2019/11/05/tesi_szelmalomok_es_kovacsmuhely blogbejegyzésben olvashatsz.
2020. 03. 01. Orvosi vagy pettyegetett tüdőfű (Pulmonaria officinalis)
A borágófélék családjába tartozó virágnemzetség, 4 Magyarországon is előforduló fajjal. A Pulmonaria név a latin pulmo (tüdő) szóból származik. Régebben az orvosi, vagy más néven pettyegetett tüdőfű, fehéren foltos levele a beteg, fekélyes tüdőt szimbolizálta, annak gyógyítására használták.
2020. 03. 01. A hóvirág kaszálható mennyiségben virágzik a szurdok szikláin
Az út hossza Bakonynánától: 2 km. Jásd felől kissé hosszabb az út, szintén az Országos Kéktúra vonalán érjük el a vízesést, útba ejtve a híres jásdi Szentkutat. Az út hossza Jásdról: 4,5 km