A Gulács
Hívták már a magyar cukorsüvegnek, vagy a magyar Fuji-nak is, mert a Gulács, jellegzetes alakú hegy. Egyike a Tapolcai-medencében található 7 tanúhegynek. Hegyes hegy, cukorsüvegszerű kúp.
Fonyódról a Gulács, ott a Badacsony mellett jobbra. Nem ennyivel kisebb, csak messzebb van!
Magassága 393 méter, ezzel a 3. legmagasabb az itteni kihunyt vulkánok közül. Bazaltból épül fel. Korábban bányászták az itt található kőzetet, 1961-ig.
Na! Így már jobban látszik, hogy nem olyan kicsi az a Gulács a Badacsonyhoz képest!
A Gulács körülbelül 3 millió éves lehet, vagyis akkor történt a kürtőjéből az utolsó kitörés. A területen a vulkáni tevékenység körülbelül a pliocén kor, felső pannon részben kezdődhetett 4,5-5 millió évvel ezelőtt és a mai...
A hegy szoknyáján itt is nevet szerzett bortermelők szőlőültetvényei vannak mindenfelé. Ez itt például az Istvándy borászat egyik ültetvénye.
...Magyarország területét nézve a pleisztocén kor elején, 1,9 millió éve ért véget. Tehát ennek a hosszú vulkáni periódusnak a közepén képződött. Például a Badacsony, vagy Somló ennél idősebb, a Szent György-hegy pedig egy kicsit fiatalabb.
Jellegzetes kifejlődésű bazalt oszlopok
A málló törmelékek nehezítik a járást. Ez egy szép szögletes bazalt darab.
A hegy klímájának köszönhetően már a római korban is termesztettek itt szőlőt és azóta is fontos szőlőtermő terület. Főleg olaszrizling, a szürkebarát, a zöld szilváni terem itt.
Jó rálátás, a valamivel kisebb Tóti-hegy tetejéről, a Gulácsra
A hegy nevét az ómagyar Gula névből származtatják. A név írásos forrásban először 1268-ban jelent meg. Lábánál fekszik Nemesgulács település, ahonnan a hegyet legkönnyebben megközelíthetjük a zöld sáv, majd a kék háromszög jelen.
Ahogy a Gulácsra menet hátranézünk, a Badacsony látképe állít meg minket folyton. Sok fotó készült így, spontán:
Ez pedig a Szent György-hegy
Én egy másik utat választottam, Badacsonytomaj vasútállomásról indulva, majd a kék sáv jelre érve, összefonódva a zöld sávval. Innen már a kék háromszög visz a csúcsra, közepesen nehéz, időnként törmeléklejtőkkel nehezített spirálvonalban vezetett ösvényen. Ezt az ösvényt 1934-ben alakították ki és Lóczy Lajosról, a híres magyar geológusról nevezték el.
A két fonyódi hegy, a Gulács tetejéről és az ezüstös, napfényben fürdő Balaton
Több helyen láthatjuk az 5, illetve 6 szög alakú bazaltoszlopokat. Itt nem olyan látványos függőleges formában, mint a Badacsonynál, vagy a Szent György-hegynél, hanem mintegy 45 fokban megdőlt állapotban.
Ebből a hegyből sem elég...
Tetejéről csodálatos kilátás nyílik a Badacsonyra, Szigligetre, a Szent György-hegyre, a Balatonra, túlpartján Fonyód két hegyével. A hegy túlfeléről pedig a Csobánc és Nemesgulács látható.
Panoráma a Gulácsról - Hálás-tető - Antal-hegy - Szigligeti várhegy - Keszthelyi-hegység
Ha valaki csak ezt a hegyet akarja felkeresni, Nemesgulács felől jó két óra alatt megjárja, oda-vissza. Badacsonytomaj felől kb 5-6 órát tart a túra. Nekem 6 és fél óra volt, de még felmentem a hasonlóan magas Tóti hegyre, betértem Salföldre, és végigjártam a Csönge hegyi tanösvényt is.
...és végül szeretném megmutatni a kevésbé ismert Hármas-hegyet amelyen át kell menni, hogy a Gulács megmutassa magát.