Worlds Press Photo 2024
Végetért az idei World Press Photo kiállítás, amelyet a tavalyi Nemzeti Múzeumban tartott tárlat körüli botrányok miatt (kordonozás, diákok korlátozása, a múzeum igazgató lemondása) az állatkerti Biodom, félig kész létesítményébe száműztek. De akárcsak tavaly, idén is tömegek mentek megtekinteni. Ez számomra örömteli tény. Bár én már több, mint 1 hónapja láttam, nem akartam róla beszámolni, csak a kiállítás bezárása után.
A fenti bevezető képen:
Venezuela, felhagyott olajtoronyról a tengerbe ugró fiú
Afganisztán
Törökország. A földrengésben, a romok alá szorult családtag kezét szorítja ez a férfi, mentésre várva.
A globális felmelegedés miatt elöntött óciániai szigeten, egy őslakos fogja unokáját
Gaza, 2023
Egy megdöbbentő fotósorozat legikonikusabb darabja. Egy gyógyíthatatlan beteg kínai nő, családja körében. Megrajzoltatták, hogyan néznének ki akkor, amikor ő már nem fog élni és elkészült egy virtuális, jövőbeli családkép.
A Biodom bejárata
Környezetszennyezés
Háborúból hazatérő megrokkant férfi
Migráció Latin-Amerikából az USA-ba.
Mianmari polgárháború
A háború fotói
Környezetvédők akciója egy külszíni bányánál, Németország
...és végül egy képsorozat legművészibb darabja, amely felvállalja a más nemi identitású emberek egy speciális csoportját, akik az űrkutatásban vesznek részt. Ennek a projektnek a legismertebb arca, az első női űrhajós, az 1983-ban űrben járt Dr, Sally Ride, aki leszbikus volt, de ezt titkolnia kellett és csak 2012-ben bekövetkezett halála utáni gyászjelentésből derült ki, hogy 27 évig élt együtt egy hölgy kutatótudóssal. Ez csak akkor fontos, ha belegondolunk: mekkora dolog, hogy valaki a világ első női asztronautája, de ezt nem ünnepelheti nyíltan a párjával, hanem titokban kell tartani.
Dr. Sally Ride