Túra a Burda hegyen, Szlovákiában
A Duna töltésén haladva a Burdán még van egy kis felhő
A szlovákiai Burda hegy régóta tanyázik bakancslistám elején. Tulajdonképpen egy kis hegységről beszélünk, amit hívnak Kovácspataki hegyeknek (Kováčovské kopce), Helembai-hegységnek. Szlovákul Burda, vagyis Borda. Területe 20 km2 lehet.
A Burda
Ilyen részekből áll, hogy Fekete-hegy, Burda-hegy, Keserős, vagy Kopasz-hegy, Király-hegy, Ballag-hegy, Kovácspataki-sziklák, Velká Dolina (Nagy-völgy). Legmagasabb pontja a Plesiver (396), Burdov (388). Délről a Duna, nyugatról a Garam, keletről az Ipoly, északról pedig a Bajtai-patak határolja.
Amikor először ránézel a Burdáról a tájra. Borzongató
Sajátos mikroklímával rendelkezik. Legnagyobb része természetvédelmi terület. Turista utak vezetnek rajta és ezek egy része tanösvény, nagyon korrekt információs táblákkal, szlovák, magyar és angol nyelven is.
A piros, sárga és kék jelzéseket követve végigjárhatjuk az egész hegységet, elvezetnek a legjobb kilátópontokra is. Vannak bányavájatok és mindenféle romok, vagyis egy érdekes hely. Ezen a túrán a piros és sárga jelzéseket követve szeltem át a hegységet. A látványos Kovácspataki-sziklákat is végigjárva.
Esztergom,-Széchenyi tér
Esztergom központjából indulva átmentem a Mária-Valéria hídon és Párkányba értem (Sturovo).
Esztergom és Párkány, a magyar oldalon hiányzik az uniós zászló
Itt rátértem a Duna töltésre épített kerékpáros-gyalog útra, amin végigmentem egészen a Garam folyó (Hron) torkolatáig.
A Bazilika Párkány (Sturovo) különböző pontjairól
Innen a Garam töltésén haladtam egészen a hídig, amin átkelhettem a meglepően széles folyón.
A Garam folyó Garamkövesd közelében
Garamkövesdre (Kamenica nad Hronom) érkeztem, ami a Burda tövében fekszik. Ezen a főleg magyarok lakta kis faluban a régi idők hangulata csapja meg az embert. Nekem különösen tetszettek a villanyoszlopok és az utakon átívelő villamos vezetékek. Mindenfelé szőlőket lát az ember. Nem csoda a morzsalékos vulkáni talaj és a déli fekvés jó mikroklímát teremt a szőlőtermesztéshez és borkészítéshez.
Garamkövesd
1000-1200 ember él itt, és 1300 körül már írásos emlék van róla. Templomát 1734-ben építették, de tornya 1842-ben készült. Jórészt egyházi birtok volt a történelem folyamán.
A Burda virágai
A faluban megtaláljuk a piros turistajelet, ami felvisz a Burdára. Kitartóan emelkedik az út, sár is van a tegnapi eső nyomán, de a nap kisüt, a pára felszáll és nagyon szép tavaszi idő kerekedik. Sok csodás virág nyílik erre, például fekete kökörcsin is, amihez még nem volt szerencsém.
Szemben a Visegrádi-hegység
Nem szeretem a tömegeket a hegyeken. A csütörtöki idő és a pénteki munkanap miatt egyetlen turistával sem találkozom, amíg a hegyen vagyok. Állatokat sem látok, de a nyomaik ott vannak mindenfelé. Disznó, őz, muflon járt arra előttem, de gyakori a pannon gyík és az erdei sikló. Viszont sok madarat láttam, ragadozókat és vándormadarakat is.
Garamkövesd a Burda alatt
A hegység geológiai értelemben igen érdekes és azt bizonyítja, hogy a közigazgatási, vagy történelmi határok nem vonatkoznak a földtörténeti eseményekre. A Börzsöny legközelebbi rokona.
Csodás S kanyart vesz a Duna
Andezit sziklái, tornyai ismerősek lehetnek a Visegrádi-hegységből, vagy éppen Esztergom feletti hegyekből is. A legömbölyödött óriás kavicsok, amelyeken gyalogolok is megtalálhatók a Börzsönyben is.
Már éled az erdő, de még a színek hiányoznak
Tehát a Burda egy vulkanikus hegy, amelyet a Duna elválaszt a Visegrádi-hegységtől, az Ipoly pedig levágott a Börzsönyről, vagyis a mi Északi-Középhegységünk része geológiailag. Külsőségeiben is vulkáni hegy, ami meredeken szakad le a Dunába. Ami pedig szintén megjegyzendő, hogy a Dunakanyar területének szerves része.
A hegy szeme
A helynek szakrális jelentősége is van. Az alternatív történelem kutatóinak egyik legfontosabb kutatási területe. Szerintük a Burda szerves részét képezi annak az elméletnek, amely szerint a török előtti történelem fontos helyszínei itt központosultak az esztergomi Búbánatvölgy, Szamárhegy, Hosszú-hegy, Dömös, Visegrád, és a Burda körüli területeken. Ennek részletezése önálló posztot igényelne, ezért nem teszek rá még kísérletet sem.
A Burda leszakadása Kovácspatakról nézve
A Búbánatvölgy Kovácspatak felől. A kép jobb oldalán a Szamárhegy, bal oldalán a Hosszú-hegy, elején a Hideglelős kereszttel, középen a Búbánatvölgy
Helemba. A településről nevezték el a hegységet és a Dunában lévő szigetet is, amelyen a középkorban fertőző betegek éltek és onnan soha vissza nem jöhettek
A Burda hegy után Kovácspatakra értem, ami egy kis üdülő település. Aztán elértem Helembára (Chl’aba), ami egy több mint 800 éves település. A helyet elhagyva már az Ipoly közelébe érek. Felmegyek a folyó töltésére és elgyalogolok a folyón átívelő hídig, ami nem csak a folyót közi össze, hanem a két országot is.
A Burda, az Ipoly töltéséről, előtérben Helemba
A Börzsöny és a Visegrádi-hegység hegyei az Ipoly töltéséről
Az Ipoly folyó hídja Szlovákia felől
Tapasztalataim alapján, még vissza fogok térni a hegységbe, hisz annak központi, északi területét nem jártam be, csupán a Duna felőli oldalát. Azonban így is 21 km-t gyalogoltam. Tehát egy más évszakban újra jövök…
Még két csodás kilátás a Burdáról
Ehhez a kilátóponthoz a piros háromszög vezet
VÉGE